Igłofiltry, agregaty pompowe, pompy do igłofiltrów 

Aby możliwe było odwadnianie igłofiltrami, wymagana jest ich odpowiednia instalacja, posadowanie w gruncie. Czynność ta realizowana jest w większości przypadków przez wpłukiwanie. W wielu prostych przypadkach, przy piaskach, luźniejszych glebach do wpłukiwania (szczególnie rurą wpłukującą 2") stosowane są takie źródła wody które są w stanie zapewnić ciśnienie na wyjściu ok 3 bar. Tak więc bardzo popularne sa 3 calowe motopompy szlamowe takie jak np. Honda WT30X, Koshin KTH 80X  i równorzędne. Jest to też zwykle rozwiązanie najbardziej efektywne kosztowo.

 

Można zastosować pompę zatapialną, należy zwrócić uwagę na jej odpowiednią wydajność - z często odpowiednie modele to moc rzędu 3,7kW. Czasami wystarczający może być pobór wody z hydrantu.

Pompa zatapialna do wpłukiwania igłofiltrów

Pompy 2-3 bar nie sprawdzą się jednak przy gruntach bardziej zwartych z dużym udziałem gliny. W takiej sytuacji należy rozważać pompy o wyższym ciśnieniu tłoczenia. Profesjonalną alternatywą będą specjalne pompy do wpłukiwania wyposażone w dodatkowe udogodnienia typu zawory do szybkiej regulacji strumienia wyjściowego pompy bez wyłączania silnika. Najczęściej stosowane na rynku pompy do wpłukiwania dają  wydajność rzędu 5-10 bar.

DObrym  rozwiązaniem mogą być motopompy z podwyższonym ciśnieniem pracy - jak np. pompa spalinowa
Victor Pumps S60 o ciśnieniu roboczym do 5 bar. Cieszą się one bardzo dobrymi referencjami wśród wykonawców.

Pompa do wpłukiwania Victor Pumps S60

 

W dalszej kolejności można rozważać wysokociśnieniowe pompy z wylotem 80mm.

Jeszcze innym wysokociśnieniowym rozwiązaniem mogą być beczkowozy z odpowiednio mocnymi pompami tłoczącymi a także specjalne pompy wysokociśnieniowe pożarnicze.

Zdaża się , szczególnie w przypadku gdy wpłukujemy w grunt gliniasty, że nawet pompa wysokociśnieniowa nie  pozwala na wpłukanie igłofiltra. W takim przypadky wykonawcy sięgają po jeszcze inne rozwiązania mechaniczne jak np. wiertnice - zarówno proste spalinowe rozwiązania, jak i specjalistyczny sprzęt jak niżej na wideo. Na szczęście w większości przypadków wystarcza zwykłe wpłukiwanie


iglofiltry.com.pl © - igłofiltry, instalacje igłofiltrowe, agregaty pompowe, odwadnianie.