Igłofiltry, agregaty pompowe, pompy do igłofiltrówRodzaje systemów igłofiltrowych

Systemy igłofiltrowe różnią się przede wszystkim ze względu na materiały z których wyprodukowane są ich elementy, oraz metody instalowania ich w gruncie.

Przy najczęściej stosowanych igłofiltrach elastycznych 32mm, materiałem igłofiltra jest polietylen. Przy systemach stalowych 2” igłofiltr oparty jest o rurę stalową oraz filtr ze stali z tworzywem sztucznym. Niektóre zachodnie rozwiązania (np. holenderskie) bazują także na igłofiltrach PE o innych średnicach. W przypadku gdy igłofiltr jest sztywny, do jego podłączenia do kolektora wykorzystywany jest dodatkowy łącznik elastyczny, często zakończony szybkozłączami (np. polskim systemie PE IgE 81/63 czy stalowych niemieckich, włoskich itp).

W większości przypadków w Polsce do wpłukiwania igłofiltrów stosowane są rury wpłukujące. W przypadku niektórych systemów np. igłofiltrów 2” stalowych – igłofiltry są tzw. „samowpłukujące” – woda jest wprowadzana przy wpłukiwaniu bezpośrednio do rury igłofiltra. Jednak nawet w ich przypadku, przy użyciu dodatkowej obsypki stosuje się dodatkowe rury wpłukujące o większej średnicy np. 133.

Przykładowe elementy instalacji igłofiltrowej, w której zastosowano igłofiltry PE

Różny jest też materiał z którego wykonane są inne elementy systemu np. kolektory. Najpopularniejsze w Polsce są systemy oparte o rury aluminiowe. Inne spotykane warianty to kolektory PE, PE z końcówkami aluminiowymi lub stalowymi oraz stalowe. Atutem kolektorów aluminiowych jest ich mała waga oraz możliwość łatwiejszej regeneracji w porównaniu do systemów stalowych. Zaletą kolektorów PE może być mniejsza sztywność, pewna „pamięć kształtu” (przykładowo nieraz rura jest w stanie wrócić do pierwotnej postaci po przejechaniu na budowie kolektora przez pojazd).

Dodatkową kwestią, która może różnić systemy są średnice rurociągu. W tym zakresie stosowane są takie rozmiary jak 89mm, 108mm,125mm, 133mm, 159mm. Najbardziej rozpowszechnione są aluminiowe systemy oparte na średnicy 133mm, a wśród stalowych średnice 108mm (niemieckie),orazt 120 i 150 (włoskie). W przypadku zakupu małej instalacji np. dla 20 igłofiltrów, można rozważyć mniejszą średnicę np. 89mm.


iglofiltry.com.pl © - igłofiltry, instalacje igłofiltrowe, agregaty pompowe, odwadnianie.